Lot 130
Břetislav Benda (1897 - 1983) ANDROMÉDA

1941
carrarský mramor
37 x 56 cm (v x š)
sign.: B. BENDA

Vyvolávací cena
220 000 CZK
   |   9 565 EUR
Dosažená cena
270 000 CZK
   |   11 739 EUR

"Neznám motiv vzácnější, než je lidské tělo, a především ženské." Tato slova významného českého sochaře Břetislava Bendy vystihují stěžejní téma a tóninu jeho uměleckého projevu, který dovršuje novoklasicistní proud v českém sochařství 20. století. „K podnětům rodinovsko-štursovské inspirace se tematicky, kompoziční skladbou i výslednou formou" píše Jiří Kotalík, „hlásí Androméda (1941), záměrně historizující; antický mýtus o Perseovi napovídá víru v osvobození z pout okupace.“ Břetislav Benda tento motiv ještě akcentoval delikátním zhotovením do průzračně světelného carrarského mramoru. Autor plastiky absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze a byl žákem J. V. Myslbeka a Jana Štursy. Za svého života vytvořil rozsáhlé dílo více než sta soch v životní i nadživotní velikosti a hlavním tématem, kterému se Benda věnoval byla ženská figura zejména v podobě aktu. Dílo Androméda pochází z autorovy pozůstalosti a je opatřeno osvědčením o původu díla s podpisy vnuků autora.

Publikováno:

Kotalík J.: Břetislav Benda. Praha, 1982. varianta v seznamu vyobrazení pod číslem 53.

Benda, B.: Břetislav Benda bronz a kámen. Praha Melantrich, 1982. pod číslem 24.