Lot 133
STAROŽITNÝ KOBEREC TEKKE

Kolem 1880
vlna
335 x 225 cm (v x š)

Vyvolávací cena
14 000 CZK
   |   609 EUR
Dosažená cena
22 000 CZK
   |   957 EUR

Ručně vázaný vlněný koberec na vlněné osnově, starožitný sbírkový kus v nádherné paletě barev, používaných v kombinaci s konkrétním designem přibližně v období let 1870-1890. Jedná se o typ koberce, jemuž se mezi experty přezdívá "hlavní koberec" ("Haupt-Teppich" či "Main Carpet"), neboli centrální koberec do obývané kruhové jurty. Náš exemplář je nádhernou ukázkou prací, jež kdysi vznikaly v nomádském prostředí z ručně spřádané vlny sametové kvality; působivé barvy na vlně jsou čistě rostlinného původu a svědčí o obrovském umu kočujících pastevců. Hlavním motivem vytříbené geometrické kompozice, jež se ve Střední Asii vyvíjela zhruba tisíc let, je oktagonální růžice "gulli göl", v našem případě v 5 vertikálních řadách po 17 motivech, přičemž každá turkmenská kmenová skupina používala své vlastní charakteristické růžice a motivy. Dominantní růžici kmene Tekke doplňuje element "kurbaghe gul" ("žába") a atraktivní je široká bordura s dalšími charakteristickými kmenovými motivy, jimž vévodí paprsčitá růžice, zvaná "uriuk gul" (v komplikované nomenklatuře turkmenských koberců jsou primární motivy zvány vždy "göl" a všechny sekundární růžice "gul"). Stojí za zmínku, že na rozdíl od známějších orientálních koberců z Persie a z Anatolie si turkmenské kusy získaly oblibu mezi sběrateli a muzei až ke konci 19. století, kdy však stoupající poptávka na ruském trhu a posléze na Západě vedla k produkci povětšinou laciných, nevýrazných a už vpravdě čistě komerčních kusů. Náš kus ještě pochází z období izolovanosti dnešního Turkmenistánu, kdy nebyly tyto koberce plně pochopeny a přijaty, na druhou stranu sálají svou autenticitou. Použitý stav s četnými stopami věku a opotřebení, částečně poškozené kelimové okraje, několik menších dírek, známky věku a používání patrné i na třásních, přesto se jedná o fantastický sbírkový kus, jenž byl oboustranně profesionálně vyčištěn.