Lot 37
August Bedřich Piepenhagen (1791 - 1868) ALPSKÁ KRAJINA S JEZEREM

40. léta 19. století
olej, dřevo
24 x 34 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
90 000 CZK
   |   3 913 EUR
Dosažená cena
170 000 CZK
   |   7 391 EUR

Z odborného posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: "Předložená Alpská krajina s jezerem je nesporná práce Augusta Bedřicha Piepenhagena. Piepenhagen se podepisoval výjimečně, někdy jen ligaturou AP. Náměty svých četných půvabných alpských krajinných záznamů čerpal Piepenhagen nejen na svých cestách, ale také ve vzornících. Ty obsahovaly drobné variace přírodních motivů, které rozesílal mezi své zákazníky a dle jejich výběru následně zpracoval na požadovaný formát. Citovost, nálada a nostalgie, pitoresknost přírodních záběrů, melancholická lyričnost a emocionalita zobrazované přírody, ve které není kladen důraz na konkrétnost krajinného motivu, ale na jeho náladu, na pocit, který vyvolává. Předložená krajina je velmi krásným příkladem Piepenhagenovy tvorby, jejíž poloha snivého romatismu přinesla umělci všestrannou oblibu."