Lot 124
Jan Lichtág (1898 - 1985) SVATOVÁCLAVSKÁ VÝROČNÍ DESKA

1929
biskvit, ořech, ořechová kořenice, makassar, zlacené dřevo
28,5 x 43,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Lichtág Jan

Vyvolávací cena
12 000 CZK
   |   522 EUR
Dosažená cena
12 000 CZK
   |   522 EUR

Mramorově bílá biskvitová deska zpodobňuje patrona českého národa, sv. Václava, na jehož počest k tisícému výročí, tehdy připadající na rok 1929, byla otevřena katedrála sv. Víta po krátce předtím završené dostavbě. Svatováclavské milénium je v porcelánové desce, na které patrona opěvují andělé, vyjádřeno uvedením let 929 a 1929. Mistrně zpracovaný rám s intarzií s věžmi a zlaceným art decovým dekorem po stranách, do kterého je reliéf vložen, je patrně dle osobitého návrhu Františka Kysely. Autor, sochař, keramik a medailér Jan Lichtág, studoval na keramické škole v Bechyni a na UMPRUM v Praze u J. Drahoňovského. Pracoval postupně jako modelér a asistent na keramické škole v rakouském Gmündenu, rok ve francouzské porcelánce v Sévres, a rok v továrnách v Tours, Vierronu a Limoges. Vytvořil řadu prací pro Mezinárodní výstavu dekorativního umění v Paříži (1925). Spolu s B. Fuchsem, F. Süsserem a E. Hrbkem založil Dílny umělecké keramiky a byl autorem řady medailí a plaket. Jeho práce jsou zastoupeny v MG Brno, UMP v Praze a v mnoha dalších významných českých galeriích. Výborný stav.