Lot 48
Balthazar Martinot (1636 - 1714) (napodobitel) VELKÉ STOLNÍ HODINY VE STYLU LUDVÍKA XIV.

Kolem 1850
mosaz, želvovina, smalt, ocel, černěné dřevo, boulle
86 x 47 x 15 cm (v x š x h)

Vyvolávací cena
55 000 CZK
   |   2 391 EUR

Monumentální stolní hodiny jsou dle modelu slavného francouzského hodináře Balthazara Martinota, který byl ve své době považován za nejvěhlasnějšího hodináře Evropy. K modelům, které pro Martinota předně navrhoval André-Charles Boulle (1642-1732), se hodináři vraceli v polovině 19. století v období vlády Napoleona III. Jedná se o mimořádně kvalitně zpracované hodiny s využitím techniky boulle, po stranách s groteskními figurálními ornamenty, a malované mosazi. Bedna je bohatě osazena mistrně cizelovanými mosaznými ozdobami završenými postavou anděla-trubadúra. Stejné hodiny jsou v mobiliáři Hôtel de Ville de Strasbourg. Mosazný ciferník s vkládaným smaltem je s římskými a arabskými číslicemi, uprostřed s portrétní podobiznou krále Francie. Kompletně restaurováno, výborný stav, hodinový stroj určen k restaurování.