Lot 178
Miroslav Vystrčil (1924 - 2014) FIGURA

60. léta 20. století
železo
87,5 cm (v)
nesign.

Vyvolávací cena
30 000 CZK
   |   1 304 EUR
Dosažená cena
30 000 CZK
   |   1 304 EUR

Postava vyvstávající z prořízlého materiálu je vyjádřena prostřednictvím zjednodušeného znaku - hieroglyfu jako je tomu u přírodních národů. Miroslav Vystrčil Studoval na Škole uměleckých řemesel v Brně a na VŠUP u J. Horejce a B. Stefana. Jeho ateliér na Kampě sloužil jako místo, kde se setkávali významní čeští umělci. V letech 1957 - 1958 vystavoval se skupinou Máj 57. Kolem roku 1959 Miroslav Vystrčil opustil klasickou figuru, modelování vyměnil za kov a svařování, popisné detaily za čisté a prosté linie ve výrazné kompozici. Za zmínku stojí jeho retrospektivní výstavy z roku 2017 v Chebu a 2019 v Náchodě. Dílo pochází z pozůstalosti autora.