Lot 162
Jiří Bradáček (1922 - 1984) KOMPOZICE

1966
pískovec
60 cm (v)
signováno a datováno zespodu: J. Bradáček / 66

Vyvolávací cena
38 000 CZK
   |   1 652 EUR
Dosažená cena
38 000 CZK
   |   1 652 EUR

Nabízená skulptura z pískovce v duchu modernismu nese typické rysy autorových exteriérových děl. Jiří Bradáček náleží ke generaci sochařů druhé poloviny 20. století, která byla kvůli politické situaci výrazně omezena na své tvůrčí svobodě. Už před válkou začal studovat v Praze na Státní keramické škole, poté pokračoval na Uměleckoprůmyslové škole u Karla Dvořáka a na Akademii u Karla Pokorného. Byl zakladatelem severočeské skupiny Krok 57. Jeho výtvarný projev akcentuje objemovost a hru světla a stínu. Od roku 1967 působil jako docent na AVU, kde vedl ateliér užitého sochařství. Mezi jeho žáky patřili mj. Čestmír Suška, Magdalena Jetelová, Martin Zet nebo Michal Gabriel. Vytvořil řadu volných i dekorativních plastik pro severočeská města např. Děčín, Most, Teplice, Ústí nad Labem.