Lot 57
NOC VE SKALÁCH
60. léta 19. století
Olej, karton
23 x 29 cm (v x š)
Vpravo dole "AP"
| 3 673 EUR
| 5 306 EUR
Z odborného posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: "Předložená Noc ve skalách je nesporná práce Augusta Bedřicha Piepenhagena z jeho pozdního období, z první poloviny šedesátých let. Tehdy Piepenhagen ve znamení vrcholného romantismu komponoval a parafrázoval pohledy na lesní jezírka se zrcadlením úplňku na vodní hladině, daleké výhledy do horských údolí, záběry na malebné lesní houštiny, na horské bystřiny, ale také na skalnaté noční krajiny. Maloval krajinu výhradně podle vlastní fantazie, většinou tichou, zasněnou, nerušenou člověkem, jen výjimečně s osamělými poutníky. Citlivost, nálada a nostalgie, kult zřícenin, mlčenlivých svědků minulosti, roklí, vodopádů a skal, to jsou hlavní znaky Piepenhagenových děl, která dodnes patří k oblíbeným artiklům."