Lot 71
JEZDECKÁ SOCHA JIŘÍHO Z PODĚBRAD
1896
Patinovaný bronz, slivenecký mramor
46 cm (v)
Signováno na plintě
| 2 041 EUR
| 2 857 EUR
Jedná se o zmenšený model k jezdecké soše Jiřího z Poděbrad od významného českého sochaře a aktivního sokola Bohuslava Schnircha, autora výzdoby Národního divadla, Rudolfina či Národního muzea a pomníků Jana Žižky, Jana Palackého nebo Karla IV. Obdobně slavnou sochu Jiřího z Poděbrad s prvky naturalismu zachycuje v momentě, kdy po bitvě u Vilémova podává ruku na usmířenou Matyáši Korvínovi. Pomník stojící na hlavním náměstí v Poděbradech, rovněž o dvojnásobku životní velikosti, je považován za vrcholné dílo české monumentální plastiky 19. století. Samotný pomník byl odhalen za velkých oslav v roce 1896. Nabízená socha na rozdíl od měděného pomníku je z patinovaného bronzu a stojí na podstavci ze sliveneckého mramoru. Na plintě signováno autorem a výrobcem, věhlasným cizelérem a návrhářem Frantou Anýžem.