Lot 199
ČERNÁ DESKA
1967
Olej, plátno, kov
54 x 47 cm (v x š)
Nahoře uprostřed "Kafka 67"
| 4 898 EUR
| 7 347 EUR
Plátna tohoto výjimečného autora bohužel začala nacházet svá právoplatná uznání až po jeho smrti, po uvolnění politické situace. Ve svých dílech se vymezuje vůči výtvarné manýře, harmonizaci protikladů a estetizaci výtvarných prostředků. Nalezneme v nich vlivy kubismu, konstruktivismu i Malevičova suprematismu, spojených intelektuální korekcí a racionalizací výtvarného projevu. Architektonické vnímání prostoru, jehož dokladem je i tento obraz, je v dílech trvale přítomno jako výraz duality jeho vnitřního světa. Dílo Čestmíra Kafky je zastoupeno v mnoha státních i soukromých sbírkách u nás i v zahraničí, například v Centre Georges Pompidou, Paříž, Galerii hlavního města Prahy, NG Praha, Galerii Jacques Baruch v Chicagu či Gallerii Weber v Torinu.