Lot 149
KRAJINA S TOPOLY
40. léta 20. století
Olej, dřevo
14 x 23,5 cm (v x š)
Vlevo dole „C. Bouda“
| 962 EUR
| 1 000 EUR
Panoramatická říční krajina s topoly v pravém plánu je dokladem Boudova bytostného vztahu ke grafice. Na menším obraze s podlouhlým formátem divákovu pozornost asi nejvíce upoutají rytmicky se opakující vzpřímené vertikály topolů s dovedně naznačenou šedou kůrou. Nad podzimní krajinou se vznášejí hutná pastózní oblaka a v pozadí za řekou se objevujeme malou vesničku.
Cyril Bouda, kromě své rozsáhlé malířské a grafické práce, byl významný také svou pedagogickou činností. V letech 1946–1972 působil jako profesor na Pedagogické fakultě UK. Věnoval se nejprve volné grafice a malbě obrazů. Celý život pracoval jako ilustrátor knih, zvláště pohádek, českých pověstí, humoristických a historických knih. Své ilustrace převáděl také do podoby kreslených filmů. Byl mj. grafikem-návrhářem československých známek.