Lot 136
Kamil Lhoták (1912 - 1990) NÁDRŽ NA VODU PRO PARNÍ LOKOMOTIVU

1979
Litografie, papír
77 x 60 cm (v x š)
Sign. vpravo dole v tisku: 79 a tužkou: Kamil Lhoták 79

Vyvolávací cena
15 000 CZK
   |   588 EUR
Dosažená cena
21 000 CZK
   |   824 EUR

Rok 1979 přinesl po mnoha desetiletích opět setkání K. Lhotáka s F. Grossem a F. Hudečkem z bývalé Skupiny 42. Vystavili společně v Galerii Kniha a v Malé galerii Čs. spisovatele v Praze. Byl to rok velmi plodný, který přinesl na padesátku děl a právě na výstavách ukázal Lhoták své nové ilustrace. Představenému rozměrnému tisku dominuje veliká sytě modrá cisterna s čouhajícími rourami. V pozadí na horizontu je pak v kontrastním miniaturním měřítku zobrazena lidská postava. Fascinace civilizací a moderním světem se prolíná celou Lhotákovou tvorbou, jak k tomu i sám dodává: „Mě vždycky zajímala krajina, ve které se spojuje příroda s civilizací, umělá krajina, do které zasahuje člověk. Je pro mě vzrušující právě to napětí, které vzniká mezi původností země a tím lidským dotekem, zvlášť dotekem člověk-technika. Je to vždycky nějaká deformace, která vytváří krásu a malebnost (…) je to nová poezie, jak ji sám, vědomě a někdy bezděky vytváří člověk, žijící v civilizaci dvacátého století. Je v ní dynamika, síla a odvaha a taky někdy věci skrytě smutné.“