40 000 CZK
| 1 600 EUR
Lot 127
PRAŽSKÉ STŘECHY
22,5 x 13,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
80 000 CZK
| 3 200 EUR
| 3 200 EUR
Olej, plátno. Sign. vpravo dole: OMRKVIČKA.41.
Stěžejním charakteristickým rysem Mrkvičkových obrazů vycházejícím z jeho názorového smýšlení byl v období od 30. let sociální civilismus. Sám patřil k představitelům avantgardního proudu, do něhož se zapojil hlavně grossovsky laděnou karikaturou a sociálně motivovanými obrazy pražských zákoutí. V Mrkvičkově ročníku na UMPRUM studovali umělci jako Toyen, A. Diviš nebo L. Sutnar a společně stáli u zrodu legendárního uměleckého sdružení Devětsil. Společně s K. Teigem již od začátku pořádali osvětové přednášky a věnovali se také moderní typografii, za jejichž zakladatele jsou v našem prostředí právem považováni.