80 000 CZK
| 3 200 EUR
Lot 130
DÍVKA S ABSINTHEM (ADINA MANDLOVÁ)
56 x 44 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
150 000 CZK
| 6 000 EUR
| 6 000 EUR
Olej, karton. Sign. vpravo dole: Tůma 43.
Autor vnímající svět jako divadlo, jemuž se i zátiší mění ve scénu ozářenou imaginárním světlem. Zdeněk Tůma, všestranně nadaný umělec, vystudoval AVU v Praze u prof. Hynaise a Obrovského a stal se členem Jednoty výtvarných umělců, další studium absolvoval soukromě v Paříži. Kreslil do humoristických časopisů a roku 1936 podnikl studijní cesty po Anglii a Španělsku. V roce 1939 uspořádal svou první samostatnou výstavu v Topičově salonu v Praze a později také ve Vilímkově galerii, tamtéž. Věnoval se scénografii a začal se stýkat s pražskou bohémou, kde se beznadějně zamiloval do Adiny Mandlové, se kterou se také oženil. Po krátkodobém nešťastném manželství spáchal sebevraždu. Obraz restaurován.