80 000 CZK
| 3 200 EUR
Lot 97
MAŘAŤANKA
59,5 x 30 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
120 000 CZK
| 4 800 EUR
| 4 800 EUR
Olej, plátno. Sign. vpravo dole: JU.
Joža Uprka patří k nemnoha českým výtvarníkům přelomu 19. a 20. století, který ve svém díle akcentoval národopisnou tematiku, a to kraje, který důvěrně znal - moravského Slovácka. Ač je často považován za ryze moravského malíře, měl silné vazby na Prahu, Mnichov i Paříž. Žil a studoval v těchto uměleckých metropolích a své zkušenosti po návratu
na Moravu bohatě zúročil. Jeho obrazy s lidovou a folklorní tematikou vzbudily pozornost i v Paříži, když zde roku 1894 v rámci Salonu vystavoval. Obraz dívky v kroji, nesoucí sklenici na podnosu a s habánským džbánem v druhé ruce, v sobě snoubí etnografický realismus s prvky moderních směrů, které vidíme hlavně ve stylu malířského provedení.