350 000 CZK
| 14 000 EUR
Lot 116
TOALETA
46 x 38 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
350 000 CZK
| 14 000 EUR
| 14 000 EUR
Ženský akt, zachycující mladou ženu při toaletě je příkladnou ukázkou Justitzovy pozdní tvorby, která je považována za umělecky nejhodnotnější. Obraz vznikl v roce 1931, tedy rok před tím, než autor vážně onemocněl a zanechal tvorby. Toaleta je syntézou hned několika proudů a vlivů, které lze v umělcově díle sledovat. Neoklasicistní téma aktu s draperií je pojato čistě moderními vyjadřovacími prostředky. Pozornost je soustředěna na objem a barevnou plochu. Justitz zde zúročil poznání francouzského moderního umění, Cézánnova ale hlavně Derainova díla a principů fauvismu. Olej na plátně, signováno a datováno vpravo dole 1931. Vzadu výstavní razítko Mánes.