60 000 CZK
| 2 400 EUR
Zátiší se čtyřmi jablky a hruškou patří k nemnoha dílům vytvořeným v roce 1945. Podle Špálova vlastního soupisu díla, který si systematicky vedl od roku 1926 až do konce života, víme, že toho roku namaloval pouze 17 malých obrazů - všechna byla zátiší s ovocem, a několik málo akvarelů. Rukopis je typický, jasné tahy plochého štětce vedené převážně v diagonálách, v barevných valérech modré a červené vytvářejí pozadí. Tvar ovoce je budován plochami, jejichž barevná škála je rozšířena o tóny zelené a sytou žlutou. Akvarel na papíře, signováno a datováno vpravo dole V. Špála 17/4 45. Vzadu štítek pražského Salonu výtvarného umění.