400 000 CZK
| 16 000 EUR
Lot 160
PROCHÁZKA ASTRONAUTŮ
114 x 195 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
650 000 CZK
| 26 000 EUR
| 26 000 EUR
Rozměrné plátno je typickou ukázkou autorovy tvorby konce padesátých a počátku šedesátých let. V tomto období svou pozornost soustředil na rozklad plochy a vnitřní strukturu, jakoby se vzdáleně vracel k principům kubismu, s nimiž experimentoval v letech čtyřicátých. Tentokráte jsou ale tvary převáděny pouze do ploch, barevně strukturovaných. Vystaveno v roce 1962 na autorově souborné výstavě "Obrazy z let 1959-1961" ve Špálově galerii v Praze, pod názvem "Astronauti na korze". Obraz byl také zachycen na fotografii Josefa Sudka, pořízené v Janečkově ateliéru a publikované v knize "Pražské ateliéry", NČSVU, Praha, 1961, str. 34. Díla z uvedeného období se na uměleckém trhu vyskytují jen vzácně. Obraz pochází z autorovy rodinné pozůstalosti. Olej na plátně. Signováno a datováno vpravo dole a vzadu Ota Janeček 1960.