Lot 151
Jan Bauch (1898 - 1995) TOTALITA

50. léta 20. století
olej, plátno
70 x 100 cm (v x š)
Sign. vpravo a vlevo dole: Bauch

Vyvolávací cena
70 000 CZK
   |   2 917 EUR
Dosažená cena
70 000 CZK
   |   2 917 EUR

Období vzniku díla a období těsně předcházející nebylo pro Jana Baucha nikterak povznášející. Propagátoři socialistického realismu vnucovali veřejnosti umění srozumitelné a povznášející, které by odpovídalo ideologickým požadavkům. Jan Bauch na dobu, kdy nemohl vystavovat vzpomíná: "Špatně se mi dělalo. Když jsem šel z bytu pracovat, na ulici už čekával estébák a doprovázel mě až k ateliéru, kde stál další a usmíval se. Nic mi nikdy neudělali, nezmlátili mě, ani nezatkli, ale člověk neměl při práci zrovna povznášející myšlenky." Umění Jana Baucha tento úkol absorbovalo a manifestovalo vnitřní zápasy zcela věrně. Slepé následování idylického světa považoval Jan Bauch za zbabělost a lidskost a kvalitu ducha vnímal v tom, že zatímco běžný člověk může o "křiku světa" mlčet a utápět se v laxnosti, úlohou umělce je zneklidňovat, vyslovit se proti ohrožení hodnot a bojovat.