Lot 57
Antonín Slavíček (1870 - 1910) TŘI STROMY

Kolem 1905
olej, plátno, karton
50,5 x 61 cm (v x š)
sign. vpravo dole: A.S.

Vyvolávací cena
230 000 CZK
   |   9 583 EUR

Ze znaleckého posudku prof. PhDr. Petra Wittlicha CSc.: "Tři vzrostlé listnaté stromy z mírného nadhledu, mezi nimi cesta, v pozadí táhlý kopec. Obraz působí svojí skicovitostí až jako podmalba, ale jedná se o jiný aspekt malířovy tvorby. Na konci svého pobytu v Kameničkách v roce 1905 namaloval Antonín Slavíček řadu pozoruhodných skic - vesměs na dřevo a překližku, zpravidla menší formáty, kterými si zaznamenával "dojmy prchavých nálad", jak napsal v dopise Augustu Švagrovskému. Některé z těchto skic s výraznou expresivitou barvy se dochovaly právě v této sbírce. Tuto expresivitu je možno vykládat tehdejším citovým rozpoložením a jistě tuto tendenci akceleroval i zážitek z výstavy Edvarda Muncha, kterou uspořádal S.V.U. Mánes. V tehdejší výtvarné kritice se zvedla vlna protestu proti "kultu skic", přestože obraz působí velmi moderně." K dílu je vypracován i znalecký posudek PhDr. Jany Orlíkové a laboratorní zpráva.