Lot 144
Otakar Mrkvička (1898 - 1957) PRAŽSKÁ NOCTURNA

1943
litografie, papír
41 x 28,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Otakar Mrkvička 43

Vyvolávací cena
12 000 CZK
   |   500 EUR
Dosažená cena
17 000 CZK
   |   708 EUR

Náměty tajemných pražských zákoutí patří mezi sběratelsky velmi vyhledávané náměty tvorby Otakara Mrkvičky. Tento významný představitel meziválečné avantgardy, známý především díky svým výtvarným recenzím, byl blízkým souputníkem J. Štyrského a Toyen a jeho dílo se dnes postupně dostává do popředí. Zpočátku silně ovlivněn devětsilskou konstruktivistickou estetikou, přechází ve 30. letech proměnou k poetickému primitivismu. Vizuálně působivá tajuplná zákoutí zachycují v těchto tendencích atmosféru osamělé noci či noční chodce. Svět Mrkvičkových uliček zahalených temnou nocí, ze kterých vystupují osamělé tváře, je světem zahaleného tajemství v době, která si mnohdy tajemství žádala.