Lot 52
Václav Březina (1862 - 1906) TŮŇ U LESA

90. léta 19. století
olej, plátno
59 x 47 cm (v x š)
sign. vpravo dole: V. Březina

Vyvolávací cena
30 000 CZK
   |   1 250 EUR
Dosažená cena
30 000 CZK
   |   1 250 EUR

Z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: "Předložený obraz Tůň u lesa je nepochybnou a velmi kvalitní prací krajináře Václava Březiny z jeho raného období. Václav Březina patřil od roku 1887 k nejstarším žákům krajinářské školy Julia Mařáka na pražské Akademii. Byl Mařákovým nejoblíbenějším žákem, učitelův vliv je u něj také nejpatrnější. V předloženém díle Tůň u lesa je patrný důraz na detail, cit pro kompozici, pro barevnou skladbu i pro vyjádření nálady. Okraj lesa s dřevěným stavením, s tůní a kameny u cesty je objektivním záznamem přírody, zároveň i lyrického prožitku z ní."