Lot 106
Otakar Nejedlý (1883 - 1957) V BŘEZNU NA KORSICE

20. - 30. léta 20. století
olej, plátno
68 x 102 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Ot. Nejedlý

Vyvolávací cena
90 000 CZK
   |   3 750 EUR
Dosažená cena
90 000 CZK
   |   3 750 EUR

Otakar Nejedlý prošel důkladnou výtvarnou genezí, která zahrnovala soukromé studium u Ferdinanda Engelmüllerra, přátelství s Antonínem Slavíčkem, který cizeloval jeho výtvarný styl a také množství cest, které Otakar Nejedlý podnikl. Kromě cesty na Cejlon a někdejší bojiště první světové války mu také učarovaly jižní krajiny poblíž Středozemního moře. Jejich členitost, barvy a světlo zachycoval v mnoha variacích. Zachycená krajina Korsiky s bíle kvetoucími stromy dokumentuje prchavý okamžik poletujících okvětních plátků, které na krátkou dobu zjemňují bujnou zeleň Korsiky a její azurové nebe a mořské pobřezí. Výrazně kontrastní okolní vegetace dodává kvetoucím stromům cosi tušeného a emotivního a prozrazuje autorovu neobyčejnou vnímavost. Verso výstavní štítek GVU v Chebu z výstavy Otakar Nejedlý 15.9. - 30.10. 2005.