Lot 197
Ota Janeček (1919 - 1996) MUŽ V ČERNÉM KLOBOUKU

1990
olej, sololit
27 x 20,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole a verso: Ota Janeček

Vyvolávací cena
55 000 CZK
   |   2 292 EUR
Dosažená cena
60 000 CZK
   |   2 500 EUR

Muž v černém klobouku je jedním z Janečkových východisek tvarové redukce ovlivněné abstrakcí a kubismem. Ota Janeček byl výtvarníkem na plný úvazek, ve své tvorbě vycházel z domácí tradice i z odkazu evropské moderny. Od počátečních impulzů kubismu, lyrického figuralismu či francouzského kolorismu, obracel pozornost k vlastnímu nezaměnitelnému projevu. Díla Oty Janečka nalezneme v Národní galerii v Praze, v londýnské Tate Gallery, v Národní knihovně v Paříži, v MC Nay Institute v San Antonio v USA, v japonském Tochigi Prefectural Museum of Fine Arts a v National Gallery of Wales.