Lot 201
Kryštof Hošek (1984) NOHA PRVNÍHO MESSENGERA

2007
terakota
37 x 68 cm (v x š)
sign. a dat.: KH / 2007

Vyvolávací cena
48 000 CZK
   |   2 000 EUR
Dosažená cena
48 000 CZK
   |   2 000 EUR

Terakotová plastika odráží autorův obdiv a zalíbení v antickém umění. Zajímavou formou a provedením odkazuje na fragmenty monumentálních antických soch a k prvním poutníkům a messengerům z dávných civilizací. Kryštof Hošek patří k nejvýraznějším autorům mladší střední generace. Již během studia na AVU bylo zřejmé, že centrálním problémem jeho tvorby bude podoba člověka, rozumění jeho tělesnosti tak, jak jí rozuměl člověk před novověkým evropským dualismem. Řada jeho rozměrných plastik je koncipována pro veřejný prostor. Svými plastikami, které oscilují na hranici dekadence, karikatury a popartu, kriticky reaguje na současné společenské nebo politické dění. Jeho rukopis nabývá místy až hyperrealistické formy. Hoškova tvorba často vychází z příběhů lidské civilizace, objevují se odkazy na mytologii, křesťanství, dějiny umění, literaturu. V poslední době vystavoval např. v Museu Kampa, NG Praha, DOX nebo GASK Kutná Hora.