Lot 48
Otakar Lebeda (1877 - 1901) KRAJINA U LUŽNICE

1897
olej, karton
24,5 x 33 cm (v x š)
sign. vlevo dole: O. Lebeda

Vyvolávací cena
55 000 CZK
   |   2 292 EUR
Dosažená cena
250 000 CZK
   |   10 417 EUR

Barevný kraj či Krajina u Lužnice je dosud nepublikovaným dílem Otakara Lebedy, žáka profesora Julia Mařáka, který tvořil sice pouhých 10 let, ale k mistrovství dospěl již jako 20 letý chlapec. I jeho nejranější krajiny mívají náznaky hledačství a existenciálního podtextu. Dílo patří do souvislejší řady děl s motivem daleké vyhlídky na způsob máchovského zadumání. Typická je zde malba vyšší pastou a sytý kolorit příznačný pro práce z let 1898 - 1901, kdy předčasně ve 24 letech Lebeda odchází z tohoto světa. Pravost posouzena PhDr. Michaelem Zachařem.