Lot 143
Jan Zrzavý (1890 - 1977) V KRUCEMBURKU

1940
uhel, papír
Ve výřezu 30 x 37 cm (v x š)
sign. vpravo ole: Jan Zrzavý 40

Vyvolávací cena
65 000 CZK
   |   2 708 EUR

Jan Zrzavý svou tvůrčí imaginací významně zasáhl do vývoje českého výtvarného umění. Ze vzpomínky vytváří Jan Zrzavý lyrický svět mimo dosah světa všedního a uchovává v něm cenné prožitky. Krajiny plné symbolů, meditace a bytostí jsou posly tužeb a projekcí snů. Krucemburk Jan Zrzavý miloval natolik, že jej zval svým rodištěm, i když se zde nenarodil. Jezdíval sem za příbuznými a chodíval za panem farářem. Přestože měl pohřeb v Praze, pochován je zde v Krucemburku. Dílo je věnováno: "Panu Ing. Jaroslavu Janáčkovi v úctě a upřímné oddanosti - Jan Zrzavý - V Krucemburku 19. VIII. 1941." Dílo je rámováno pod antireflexní sklo s UV filtrem.