Lot 56
Miloš Jiránek (1875 - 1911) DÍVKY U ŘEKY

Počátek 20. století
olej, plátno
75 x 83 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
180 000 CZK
   |   7 500 EUR
Dosažená cena
300 000 CZK
   |   12 500 EUR

Miloš Jiránek má ve vývojovém proudu českého moderního malířství důležité a nezastupitelné místo. Studoval na Akademii u Maximiliána Pirnera a Vojtěcha Hynaise, a důležitou součástí jeho poznání byly četné cesty, bohužel jeho kariéru ukončila smrt v mladém věku. Ve zkoumaném období zaznamenal Miloš Jiránek motivy krojovaných lidí na Slovensku, zejména v okolí řeky Myjavy, jejíž rovinatý tok v Záhoří zobrazené krajině odpovídá. Zadní strana obrazu motivem nalézá analogii v díle z roku 1903 - Slováci v kostele, které se nachází v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem.