Lot 154
Jiří Bradáček (1922 - 1984) RYBA

1963
mramor, kov
70 x 60 cm (v x š)
signováno a datováno: J. Bradáček 63

Vyvolávací cena
60 000 CZK
   |   2 500 EUR
Dosažená cena
65 000 CZK
   |   2 708 EUR

Jiří Bradáček byl roce 1939 byl přijat na Uměleckoprůmyslovou školu, kde studoval v letech 1939-1944 v ateliéru Karla Dvořáka. Ponejprve pracoval v duchcovské porcelánce Royal Dux, pro kterou navrhoval drobné plastiky. V počátcích své tvorby byl ovlivněn kubismem a sociálním civilismem Otty Gutfreunda a plastikami Emila Filly. Od roku 1967 působil jako docent na AVU, kde vedl ateliér užitého sochařství. Mezi jeho žáky patřili mj. Čestmír Suška, Magdalena Jetelová, Martin Zet nebo Michal Gabriel. Vytvořil řadu volných i dekorativních plastik pro severočeská města např. Děčín, Most, Teplice, Ústí nad Labem. Bradáček tesal do kamene tak, aby materiál nevzdálil zobrazené skutečnosti, aby asociační procesy daly vzniknout významovým elementům a znakům obecnější platnosti. V autorových naddimenzovaných sochách s charakterem útočnosti přírodního živlu v kombinaci s citlivostí moderního člověka se manifestuje mechanická práce skrze materiál (stopy dláta a zubáku), v nabízené soše ryby, nesené kovovým stojanem, hraničící s torzálností. Ta byla součástí několika autorových výstav včetně vydaných publikací.