Lot 179
Jan Kutálek (1917 - 1987) SKŘÍTEK

70. léta 20. století
glazovaná pálená hlína
21 cm (v)
sign. zespodu: KUTÁLEK

Vyvolávací cena
14 000 CZK
   |   583 EUR
Dosažená cena
14 000 CZK
   |   583 EUR

Český výtvarník a sochař Jan Kutálek je známý pro svou svébytnou keramickou figurální tvorbu. Od 50. let se v keramické tvorbě zaměřil též na užité umění. Jeho práci nejvíce ovlivnilo dílo italského expresivního keramika Salvatora Fancella. Kutálek čerpal pro svá díla především náměty z české i řecké mytologie, pověstí a pohádek. Jeho dílo je charakteristické neobvyklou hravostí, nevšední poezií a je obdařeno zvláštním pohádkovým kouzlem, které představuje i nabízený skřítek.