Lot 192
Félix de Boeck (1898 - 1995) ZAČÁTEK A KONEC

1989
olej, překližka
34,5 x 39,5 cm (v x š)
sign. verso: Felix de Boeck 1989

Vyvolávací cena
24 000 CZK
   |   1 000 EUR

Félix de Boeck byl původem belgický autodidakt, který prodělal vývoj, jež jej zavedl k abstraktnímu modernismu a futurismu. De Boeck zprvu maluje geometrické a kruhové abstraktní masky jako reakci na ekonomické a sociální otřesy první světové války a touhu "vybudovat nový svět". Od roku 1930 se jeho tvorba stává otevřeně figurativní, přičemž se symbolicky zabývá filozofickými a náboženskými tématy. Teprve v posledních letech (1980-1995) vytváří syntézu s tématy Prostor a Začátek a konec, která je svou povahou abstraktní a filozofující. Zářivé světelné body na úsvitu horizontu jsou symbolickým završením jeho metafyzického bádání.