Lot 55
Josef Mandl (1874 - 1933) SOUMRAK

Kolem 1900
olej, plátno
74 x 88 cm (v x š)
sign. vpravo dole: J. Mandl

Vyvolávací cena
70 000 CZK
   |   3 043 EUR
Dosažená cena
80 000 CZK
   |   3 478 EUR

Práce Josefa Mandla se na trhu vyskytují vzácně. Narodil se v rodině plzeňského zlatníka Josefa Mandla, studoval na Akademii v Praze a jeho tvorbu ponejvíce ovlivnil symbolistní projev Maxe Pirnera. Dramatická krajina Soumraku navazuje na jeho příklon k proudu dekadence, kdy zaznamenával nevyhnutelnost pomíjivosti, zářící truchlící anděly ve skalách a právě předložená krajina zvolená v odlehlých končinách u vody za soumraku, kde se rýsuje obrys jeskyně, je vystavěná ve vadnoucím světle s očekáváním napínavého a strašidelného. Na zadní straně zjištěn náčrt figurální studie. K dílu je vypracován odborný posudek PhDr. Rey Michalové Ph.D.