Lot 164
Michal Ranný (1946 - 1981) MOŘE

1972-1974
olej, plátno, překližka
23 x 23,5 cm (v x š)
sign. verso: M. Ranný

Vyvolávací cena
35 000 CZK
   |   1 522 EUR
Dosažená cena
75 000 CZK
   |   3 261 EUR

Michal Ranný studoval v letech 1961-1965 na SUPŠ v Brně u prof. Jiřího Coufala, pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Františka Jiroudka a Jiřího Johna. Počátky jeho malířské tvorby byly spojeny s krajinou Českomoravské vrchoviny, kam se neustále vracel a která patřila mezi jeho velké inspirační zdroje. K tématice moří ho však přivedly jeho studijní návštěvy Itálie a Francie, kde absorboval barevnou skladbu. Monochromní minimalistický kolorit ztvárňoval typicky na úsporný čtvercový formát a kvůli nedožitému věku 35 let je v kontrastu s jeho akvarelovou tvorbou tvorba malířská nepříliš početná.