Lot 52
Julius Mařák (1832 - 1899) SKALNATÁ KRAJINA S JEZDCEM

70. léta 19. století
tužka, uhel, bílá křída, papír
42,5 x 56 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
18 000 CZK
   |   783 EUR
Dosažená cena
19 000 CZK
   |   826 EUR

Z odborného posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: 'Předložená nepodepsaná Skalnatá krajina je, podle mého názoru, nepochybná a typická práce malíře Julia Mařáka, po srovnání s dalšími malířovými díly pravděpodobně z první poloviny sedmdesátých let 19. století. Mařák tehdy navštívil tyrolské alpy, kde vzniklo množství kreseb a studií lesní přírody. Posléze se mnohé z nich staly podkladem pro olejové práce. Důvěrná znalost lesních zátiší, okrajů lesa nebo horských kamenitých svahů a skalnatých strání byla po celý život Mařákovi nevysychajícím pramenem malířské inspirace. Předložená studie namalovaná detailní sametově měkkou kresbou uhlem je toho zdařilým dokladem.' Literatura: Blažíčková-Horová, N.: Julius Mařák a jeho žáci, katalog výstavy Národní galerie v Praze, Praha, 1999.