Lot 129
František Drtikol (1883 - 1961) MATKA ZEMĚ

Kolem 1942
olej, dřevo
34,5 x 39 cm (v x š)
sign. verso fragmentárně: FD

Vyvolávací cena
75 000 CZK
   |   3 261 EUR
Dosažená cena
130 000 CZK
   |   5 652 EUR

V roce 1935 ukončil František Drtikol fotografickou činnost a věnoval se převážně malbě a duchovním naukám. Právě malba mu pomohla vyjádřit plně významové hodnoty, jež přikládal světlu. Postavy jeho maleb jsou převážně dívky jako zářící éterické bytosti.  K výkladu takových děl nemůžeme sáhnout k autorovi samému - malířská díla nevysvětloval a nevykládal. Jedině snad nalezneme střípky v poznámkách k duchovní cestě, kde lidské bytosti označil jako mystickou svatbu se sluncem. Dle zvolené kompozice se jedná pravděpodobně o symbolickou manifestaci archetypaálního obrazu Matiky Země. Obrazy s touto tématikou najdeme dle Stanislava Doležala např. v knize František Drtikol - fotograf, malíř, mystik, Galerie Rudolfinum, Praha 1998. Dílo má pravděpodobně druhotně upravený formát přímo autorem. Konzultováno a odborně posouzeno Stanislavem Doležalem, Art. D.