Lot 141
Stanislav Kolíbal (1925) KRAJINA S TRATÍ

1944
akvarel, pastel, karton
23,5 x 30,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: S. Kolíbal 44

Vyvolávací cena
30 000 CZK
   |   1 304 EUR
Dosažená cena
65 000 CZK
   |   2 826 EUR

Dílo pochází z raného a velmi vzácného období světově proslulého českého výtvarníka, sochaře a architekta Stanislava Kolíbala. Ten se po německé okupaci přestěhoval z rodné Orlové na Těšínsku do Ostravy, kde byl koncem války nasazen k pracím v dolech. Autor ke své tvorbě ze 40. let píše: „I když jde vesměs o námět krajiny, nejde tu o krajinomalbu, nýbrž o zážitky v různých ročních obdobích, za různých nálad, většinou z téhož místa – totiž z okna našeho bytu. To, že mě během práce nemohl nikdo sledovat, dávalo mi příležitost k prvním zkušenostem s barvami. Některé akvarely vznikaly i podle záznamu z našeho okolí. Nebyly nikdy vystaveny ani reprodukovány.“ Kolíbal modeloval a kreslil od svých třinácti let. V roce 1943 (ve svých osmnácti letech) vystavoval na skupinové výstavě v Domě umění v Ostravě. V předkládaném díle lze sledovat krajinu jako něco pulzujícího, s takřka sochařskou modelací terénu. Spatřujeme geometrii cest a ze země čnějící latě, které jako by vyměřovaly prostor jednoho velkého land-artu. Stanislav Kolíbal je svými pracemi kromě českých významných institucí zastoupen i ve sbírkách několika světových muzeí a galerií, včetně pařížského Centre Pompidou, Metropolitního muzea a Brooklynského muzea v New Yorku, londýnského Tate Gallery či MUMOKu ve Vídni.