Lot 53
František Kaván (1866 - 1941) KRAJINA PŘI ZÁPADU SLUNCE

Před 1890
olej, plátno, karton
27 x 46,5 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
48 000 CZK
   |   2 087 EUR
Dosažená cena
60 000 CZK
   |   2 609 EUR

Z posudku PhDR. Mgr. Michaela Zachaře: "Obraz dle rodinné tradice od Františka Kavána by musel být ještě z doby před nástupem do Mařákova ateliéru na pražské Akademii roku 1890. Mohl vzniknout v blízkém okolí rodné chalupy nedaleko Jilemnice, čemuž odpovídá povaha terénu i rázovitost pojetí krajiny na hony vzdálená tehdejšímu romantickému klišé. Podobné oleje vlastní Krkonošské muzeum v Jilemnici a další jsou publikovány v mém soupise malířova díla - kat. č. 20,38, 39, 70. Může se jednat o objev jednoho z Kavánových nejranějších plenérů."