Lot 59
Alois Kalvoda (1875 - 1934) SLOVÁCKÉ DĚVČE V ALEJI

Kolem 1900
olej, plátno
51 x 54 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Al. Kalvoda

Vyvolávací cena
65 000 CZK
   |   2 826 EUR
Dosažená cena
230 000 CZK
   |   10 000 EUR

Alois Kalvoda patří k předním českým krajinářům přelomu 19. a 20. století. V letech 1892 - 1898 studoval na Akademii u profesora Julia Mařáka. Učitelovo romantické pojetí krajiny Kalvodu ovlivňovalo jen krátce, zato jeho přístup ke studentům uplatňoval po celou dobu svého pedagogického působení. Vitalistický námět krojovaného děvčete u kvetoucího stromu patří mezi sběratelsky atraktivní díla, neboť se s figurální stafáží u Kalvody setkáváme spíše vzácně. Námět upoutal malířovo oko natolik, že celému segmentu dívky uprostřed kvetoucí vegetace věnoval velkou pozornost a jednotlivé prvky i druhy rostlin zpracoval tak, že lze skladbu téměř i botanicky určit.