Lot 63
František Kaván (1866 - 1941) ZÁPLAVA NA LUKÁCH VEČER

Kolem 1905 - 1907
olej, papír, karton
26 x 36 cm (v x š)
sign. vlevo dole: Kaván věnuje Záplava na lukách večer

Vyvolávací cena
35 000 CZK
   |   1 522 EUR
Dosažená cena
80 000 CZK
   |   3 478 EUR

František Kaván je ceněn především jako malíř - básník české krajiny. Jeho dílo je sonetem na všechny roční doby v české krajině, kam se opakovaně vydával a hledal v ní morální oporu pro svůj umělecký projev. Městu se vyhýbal, ale miloval vodu. Jeho odchod na venkov předznamenal dlouhé a plodné období tvorby, kdy se odloučil od lidí a za svého nejbližšího druha přijal klid, skromnost a prostý život na vesnici, kde mu uměleckou výzvou byly horizonty, poryvy větru, kvetoucí louky a sněhové přikrývky.

Publikováno: Zachař, M.: František Kaván - Dílo. S.V.U. Mánes, Praha, 2018. Číslo soupisu 878.