Lot 196
Jiří Sozanský (1946) CORPUS

2006
tužka, běloba, papír
Ve výřezu 136 x 96 cm (v x š)
sign. vlevo nahoře: J. Sozanský 2006

Vyvolávací cena
14 000 CZK
   |   609 EUR
Dosažená cena
19 000 CZK
   |   826 EUR

Jiří Sozanský se v tvorbě zaměřuje na člověka v mezních situacích, naléhavost pojímá organicky, pracuje s obnaženým lidským tělem bez falše. Celou svou uměleckou tvorbou se angažoval proti všem formám násilí, zvůle a ideologického diktátu, pošlapávajícího lidská práva a důstojnost člověka. Figury v barokní typizaci ať už v roli pasivní nebo aktivní a útočící v pečlivě rámovaném prostoru, který jim vmezuje jen malé pole působnosti, představil například v rámci cyklu Martyria. Mezní situace, které kvůli oslabení emoční odezvy filmovým průmyslem vnímáme jako druh zábavy a napětí, mohou být ve skutečnosti poznamenány opravdovou krutostí.