Lot 77
Josef Mařatka (1874 - 1937) VYCHÁZKOVÁ HŮL / STUDIE RUKY

1903
patinovaný bronz, kořen, mosaz
109 cm (v)
sign. a datováno: J. Mařatka / Paris / 1903

Vyvolávací cena
18 000 CZK
   |   783 EUR
Dosažená cena
37 000 CZK
   |   1 609 EUR

Josef Mařatka studoval na UMPRUM u prof. Celdy Kloučka (1889–1892), odkud přešel v roce 1896 do ateliéru. J. V. Myslbeka na AVU. Mařatka v komorních plastikách, kam zapadá i nabízená studie ruky, vycházel z impresionistického způsobu modelace získaného během pařížského pobytu v ateliéru Augusta Rodina. K jeho nejvýznamnějším dílům, která vznikla v Rodinově ateliéru patří Opuštěná Ariadna (1903). Analogickou studii ruky má ve sbírkých Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně pod inventárním číslem P-35.