Lot 78
CHLAPEC S HROZNY
1909
bronz
92 cm (v)
sign. dole na plintě: B. KAFKA / 1909
| 3 696 EUR
| 3 696 EUR
Kafkovo mistrné dílo Chlapec s hrozny lze zařadit do autorova prvního pražského působení po návratu z Paříže. V roce 1908, tedy rok před vznikem sochy Chlapec s hrozny, pařížská kritika pochvalně píše o Kafkově tvorbě jako o „vášnivé a slastné, bizarní a přirozené“. Právě z Paříže Kafka čerpal tvůrčí směry, které v prvním desetiletí 20. století představovaly přechod od rodinovské školy ke klasicizujícímu E. A. Bourdellovi a monumentalizující tělesnosti coby humanistického poslání umění. Kafkovo dílo Chlapec s hrozny je odpovědí na ryze secesní motiv často ztvárňovaných putti předvedený tím nejdynamičtějším a nejmodernějším způsobem. Ve stejné době dodává do vstupní haly secesního Obecního domu dva veliké reliéfy Flóra a Fauna inspirované Gauguinovými obrazy.
Tento český významný sochař Bohumil Kafka je znám především jako autor monumentální jezdecké sochy Jana Žižky na Vítkově či pomníku malíři Josefu Mánesovi na nábřeží u budovy Rudolfina. Ve svých dílech byl otevřen vlivu symbolismu a ve své rané tvorbě i dekorativním požadavkům secese. V době formujícího se československého státu, po smrti Stanislava Suchardy, nahradil jeho učitelskou pozici na pražské Uměleckoprůmyslové škole. Nabízené dílo je publikováno v knize Bohumil Kafka jeho dílo od r. 1900 do r. 1918, Praha 1919, na straně 19.
Lot 1 OLTÁŘNÍ KŘÍDLA
Vyvolávací cena60 000 CZK | 2 609 EUR
Dosažená cena
180 000 CZK | 7 826 EUR
Lot 2 MADONA S JEŽÍŠKEM A SV. JANEM KŘTITELEM
Vyvolávací cena800 000 CZK | 34 783 EUR
Dosažená cena
1 700 000 CZK | 73 913 EUR
Lot 3 MADONA S DÍTĚTEM
Vyvolávací cena45 000 CZK | 1 957 EUR
Dosažená cena
50 000 CZK | 2 174 EUR
Lot 4 MADONA S DÍTĚTEM
Dosažená cena
50 000 CZK | 2 174 EUR
Lot 5 URANIA
Vyvolávací cena180 000 CZK | 7 826 EUR
Dosažená cena
370 000 CZK | 16 087 EUR
Lot 6 KLANĚNÍ PASTÝŘŮ
Vyvolávací cena120 000 CZK | 5 217 EUR
Dosažená cena
120 000 CZK | 5 217 EUR
Lot 7 ALEGORIE VZDUCHU
Vyvolávací cena55 000 CZK | 2 391 EUR
Dosažená cena
110 000 CZK | 4 783 EUR
Lot 8 DIANA NA LOVU
Dosažená cena
55 000 CZK | 2 391 EUR
Lot 9 DVĚ BAROKNÍ DROBNÉ PLASTIKY
Vyvolávací cena35 000 CZK | 1 522 EUR
Dosažená cena
70 000 CZK | 3 043 EUR
Lot 10 SVATÁ MÁŘÍ MAGDALÉNA
Vyvolávací cena12 000 CZK | 522 EUR
Dosažená cena
20 000 CZK | 870 EUR
Lot 11 KERAMICKÝ KORBEL VE ZLACENÉ MONTÁŽI
Vyvolávací cena40 000 CZK | 1 739 EUR
Dosažená cena
42 000 CZK | 1 826 EUR
Lot 12 MANÝRISTICKÁ TRUHLA
Dosažená cena
70 000 CZK | 3 043 EUR