Lot 146
TŘI MASKY
1. třetina 20. století
Olej na dřevě
68 x 58 cm (v x š)
Vpravo dole azbukou "P.O."
| 2 449 EUR
Z posudku PhDr. Anny Janištinové: "O tomto autorovi existuje jen minimum informací, téměř vše, co je známo, je obsaženo ve stručném přípisu na zadní straně desky. Studoval na petrohradské akademii a zachovaly se dvě jeho porevoluční, protibolševické politické karikatury provedené zručnou akademickou kresbou. S nimi nejeví nabízený obraz vůbec žádnou výtvarnou souvislost. Prokazuje naopak radikální posun k moderní formě založené na silné expresivitě znakovitě redukovaných tvarů, ostré lokální barevnosti a volné pastózní faktuře. Bezpochyby kvalitní malířské dílo lze logicky považovat za produkt pozdní fáze autorovy tvorby." Nabízené dílo pochází z významné soukromé sbírky Borise Gribanova.
Verso přípis (azbukou a částečně latinkou): Sergej Vasiljevič Životovskij (1869 - 1936) / žil v SPB, s 1923 goda v New Yorke / USA. Psevdonim Serge Pero (P. O. P-O) / obrazec podpisej zagranicej