Lot 59
VEČER V LESE
70. léta 19. století
Tužka, akvarel, běloba, papír
31 x 25 cm (v x š)
Nesignováno
| 1 224 EUR
| 3 673 EUR
Příznačná a velmi krásná kresba zachycuje lesní tůň navečer a líbezný motiv koupání. Vznik můžeme klást nejspíše do doby mezi lety 1872-1875. Tehdy se Mařák oženil a prožil s mladou manželkou, svoji žačkou, další tři roky v tyrolských Alpách. Výsledkem jsou romantické sentimentální lesní náměty. Nakreslil několik večerních a nočních variant lesního vnitřku. Malebná uhlová kresba odstíněná bohatstvím šedých a hnědočerných valérů a hnědočervených světel zapadajcícího slunce ukazuje, jak Mařák v imaginativní tvorbě uhlem spíše maloval než kreslil. I když od zprvu komponované krajiny přecházel ke konkrétní a skutečné, především v ní hledal a nalézal dojmy, náladu a sentiment. Během svého života vytvořil Mařák velmi početný kresebný soubor.
Vystaveno: 1929, JUV, čís. kat. 89.