Lot 50
KOMODA Z OBDOBÍ LUDVÍKA XV.
2. polovina 18. století
palisandr, javor, dub, topol, zlacený bronz, mramor
89 x 108 x 58 cm (v x š x h)
| 5 600 EUR
| 10 000 EUR
Výjimečná komoda z období Ludvíka XV. je tvořena dvojicí šuplíků s bohatou chinoiserní intarzií se třemi gejšami hrající na hudební nástroje vprostřed zahrady tvořenou několika druhy exotických dřevin (palisandr, růžový palisandr, javor, dub, topol) zarámovanou zlaceným bronzem s rostlinným akantovým motivem, ze kterého vystupují úchyty. Zlacený bronz se táhne po obvodu celé komody a je zakončený čtyřmi rokokovými nohami. Na vrcholu s do růžova barevnou mramorovou deskou. Kvalitou a zpracováním odpovídá standardům té nejnáročnější klientele své doby. Pierre Bernard otevřel svou truhlářskou dílnu v roce 1744 na rue du Faubourg-Saint-Antoine v Paříži a záhy získal od krále titul „ébéniste privilégié du Roi suivant la cour“. Obdobná komoda se nachází v kunsthistorickém muzeu Arte Antiga v Lisabonu. Restaurováno.