Lot 99
KRAJINA SE SKÁLOU
80. léta 19. století
Olej, karton
25 x 18 cm (v x š)
Zezadu tužkou "Havránek"
| 1 200 EUR
Z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: "Předložený obraz komornorních rozměrů Krajina se skálou umístěnou v popředí záběru v trávě u kovového zábradlí mezi stromky je nepochybnou prací Bedřicha Havránka, nejspíše z osmdesátých let 19. století. Situovat jej můžeme do okolí Macochy u Blanska. Jde o jednu z mnoha studií k nezvěstnému stejnojmennému obrazu reprodukovanému ve Zlaté Praze 1918. Více než půl století Havránek maloval nezaměnitelné, pro jeho malířský rukopis příznačné, obrazy s krajinnými motivy. Vždy ho přitom zaujaly přírodní jednotlivosti, od pohledů na stromy, pařezy, listy, keře, jednotlivé rostiny, až ke kamenům a skalním útvarům, jako na předloženém obraze. Z těchto viděných detailů v přírodě zaznamenaných dokázal Havránek pak v ateliéru zkomponovat svůj vlastní, osobitě pojatý pohled na krajinu, který nepostrádal působivosti a půvabu. Předložená náladová Krajina se skálou, studie k obrazu Macocha u Blanska, kvalitně obohatí dosud známý soubor Havránkvoých prací."