Lot 127
Irena Dědičová (1932 - 1987) HNÍZDO

1968
Olej, kombinovaná technika, papír, deska
120 x 68 cm (v x š)
Sign. vpravo dole: Dědicová/ 68

Vyvolávací cena
25 000 CZK
   |   980 EUR

Malířka Irena Dědičová vystudovala ve škole prof. V. Sychry na Akademii výtvarných umění v Praze (1951–1956) a v druhé polovině 50. let se zúčastnila několika skupinových výstav v Praze. V roce 1958 Výstavy mladých v Domě umění v Brně, v roce 1959 měla samostatnou výstavu v Bukurešti a zúčastnila se mezinárodní výstavy mladých ve Vídni. Na počátku 60. let vytvořila velký soubor pryskyřicových informelních vitráží a celou řadu dekorativních maleb a fresek pro architektonické realisace v Praze, Košicích, Milovicích aj. Od r. 1964 žila střídavě v Paříži a v Praze. V roce 1966 došlo v cyklu kreseb a kvašů k zásadnímu obratu v její tvorbě, předznamenávající její další díla. V roce 1967 se zúčastnila výstavy Fantasijních aspektů současného českého umění v Praze a kolektivní výstavy v galerii Maya v Bruselu. Roku 1968 participovala na výstavě Phases v Lille. Její dílo je zastoupeno Musée d‘Art Moderne de la Ville de Paris, GMU v Hradci Králové, NG v Praze.