Lot 123
Gabriel Urbánek (1914 - 1985) EVOLUCE

1959
Olej, plátno
80 x 80 cm (v x š)
Sign. vlevo dole: GU/ 59

Vyvolávací cena
28 000 CZK
   |   1 098 EUR
Dosažená cena
28 000 CZK
   |   1 098 EUR

Umělecká tvorba Gabriela Urbánka stála v jeho životě po boku původní profese lékaře. Ačkoliv prošel krátce uměleckým vzděláním na Ukrajinské výtvarné akademii působící v Praze, po maturitě však dal přednost studiu lékařství na Karlově universitě (1933–1939). Když se po válce, která přerušila jeho profesní dráhu mohl vrátit na kliniku prof. Vančury, spojoval lékařskou praxi s výzkumem a na čas také působil jako ředitel lázní v Teplicích. Část své energie i při tak již bohaté profesní činnosti vždy věnoval vlastní tvorbě – cvičil se i v kresbě, jak dokládají portréty přátel – kterou pokládal za integrální součást své seberealizace. V umění se ztotožňoval nejvíce s duchem a formami avantgardních proudů umění z období mezi válkami. Poslední samostatnou výstavu měl autor v Nové Síni v roce 1970.