Lot 135
Michael Rittstein (1949) 1/2 NAPŘÍČ

1995-1996
Olej, kombinovaná technika, plátno
70 x 65,5 cm (v x š)
Sign. vpravo dole: M. RITTSTEIN 95-6

Vyvolávací cena
65 000 CZK
   |   2 549 EUR
Dosažená cena
65 000 CZK
   |   2 549 EUR

Obraz z názvem 1/2 NAPŘÍČ je ukázkou z tvorby devadesátých let dvacátého století autora, jenž patří k našim nejvýznamnějším představitelům současné malby, Michaela Rittsteina. Nabízený obraz postihuje charakteristické prvky umělcovy malby: nezaměnitelným expresivním rukopisem podává narativní výjev se sarkasticky a ironicky karikovaným všednodenním životem. Michael Rittstein patří již ke klasikům naší výtvarné scény, byl členem skupiny 12/15 a SVU Mánes, rovněž dlouholetým pedagogem na AVU v Praze, od roku 2001 vedoucím ateliéru malby. Je představitelem groteskního expresionismu a již v počátcích vychází ve svých tematických okruzích z osobní či důvěrně známé zkušenosti. Hlásí se k odkazu „tradičně malířského“ se specifickou středoevropskou víceznačností a obsahovostí. Do ní navíc promítá mnohdy neutěšené pocity doby i novou figuraci. Autorovy postavy, vesměs z rodinného života, nesou individuální rysy, místy se však mění v barevná pole či siluety – ve stafáž všednosti i surreálného vybočení.