600 000 CZK
| 24 000 EUR
Lot 72
LETNÍ KRAJINA
92 x 138,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
800 000 CZK
| 32 000 EUR
| 32 000 EUR
Jan Honsa patřil k nejmladší generaci mařákovců. Do krajinářské speciálky Julia Mařáka nastoupil roku 1893. Letní krajina s dominantními topoly je autorovo rané dílo z roku 1899 nebo 1900, mísí se v něm impresionistické vidění krajiny i rukopis se secesním cítěním. Krajina je tak živá, že až cítíme pohyb stromů ve větru a napětí před letní odpolední bouřkou. Zajímavé je, že obraz vznikl ještě před Honsovou první návštěvou Francie, impresionistické vlivy čerpal tedy jen zprostředkovaně, zato s velkým pochopením. Jedná se o zcela mimořádné dílo, dokládající autorův vytříbený cit pro krajinnou náladu, pro proměnlivost světla. Na českém trhu s uměním se jedná o skutečnou raritu.
Za letní krajinu, která je sice pojata komorněji, ale nese stejný náboj, nazvanou Letní odpoledne z roku 1900 dostal Honsa o čtyři roky později na světové umělecké výstavě v Saint Louis v USA bronzovou medaili.
Olej na plátně, signováno vlevo dole J. Honsa. Odborný posudek PhDr. Michael Zachař.